Czy Wielka Brytania zostanie podzielona? o niezależności Szkocji zdecyduje referendum

niepodległość Szkocji

Szkocja od dłuższego czasu prowadzi bardzo poważne rozmowy z Wielką Brytanią na temat ewentualnej możliwości oddzielenia się tego niewielkiego, liczącego zaledwie 5 milionów mieszkańców, kraju od Zjednoczonego Królestwa. Niepodległość Szkocji oznaczałaby przede wszystkim niezależność i odcięcie się od Londynu. O całym tym fakcie zadecyduje referendum, które zostało przewidziane na przyszły rok. Czy to początek nowego podziału terytorialnego w Wielkiej Brytanii? Czy Szkoci doczekają się własnych praw i będą mogli sami decydować o swoim kraju?

Szkocka Whisky, dudy i kilt…
Niepodległość Szkocji wydaje się być całkiem realna. Autonomiczny rząd, który został tam utworzony, zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy chcieliby odłączenia się od UK. Obecne sondaże wykazują, że już 30% Szkotów jest za uzyskaniem niepodległości. 50% na razie nie ma zdania, a tylko 20% jest przeciwnych. Jeśli więc tendencja wśród osób opowiadających się za niezależnością Szkocji będzie nadal rosnąca, to w przyszłorocznym referendum może wydarzyć się naprawdę wiele.

Północna część Wysp Brytyjskich to region, który zupełnie odległy jest od tego co można zobaczyć na południu. Tradycje, mentalność, a nawet język i zachowanie ludzi są zupełnie inne. „Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie mężczyźni ubierali by się w kraciaste spódnice, grali na dudach i popijali whisky” – przyznaje Alex Salmond, szef autonomicznego rządu Szkocji.

W sprawie referendum głośno zaczęto mówić, kiedy po spotkaniu premiera Wielkiej Brytanii – Davida Camerona i Alexa Salmonda, oznajmiono, że mieszkańcy z północy Wysp chcieliby uzyskać więcej praw i większą swobodę w decydowaniu o swoim kraju. Czy zatem starania o niepodległość mogą okazać się realne? Czy rząd brytyjski i szkocki będą w stanie dojść do porozumienia? I czy takie zmiany zaakceptuje Królowa Elżbieta II?

Wszystkiego dowiemy się już niebawem, kiedy do urn pójdą sami zainteresowani i podejmą tą ważną decyzję, odpowiadając na pytanie ankietowe: „Czy Szkocja powinna stać się niepodległym krajem?”.

niepodległość Szkocji

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>