Ważne! Wielka Brytania od stycznia 2014 roku ogranicza prawa imigrantów

zmiany w zasiłkach

Sprawa zasiłków socjalnych na Wyspach Brytyjskich to w ostatnim czasie jeden z najważniejszych tematów, o którym mówi premier David Cameron i pisze lokalna prasa. Od wielu miesięcy słyszymy, że imigranci nie powinni mieć dostępu do świadczeń socjalnych jeżeli nie są obywatelami Wielkiej Brytanii. I wydawać by się mogło, że to tylko takie słowne przepychanie, a tymczasem premier postawił przysłowiową „kropkę nad i” i od stycznia 2014 roku w życie weszły przepisy, które ograniczą wielu imigrantom dostęp do brytyjskich zasiłków. Co jest powodem tak restrykcyjnych przepisów względem imigrantów przebywających na Wyspach? Czy Polacy powinni się obawiać zapowiedzi kolejnych zmian, o których mówi premier David Cameron?

Od dłuższego czasu premier Wielkiej Brytanii zapowiadał, że chciałby, aby w jego kraju dostęp do świadczeń socjalnych był ograniczony dla osób, które nie mieszkają na stałe w UK. W wielu wywiadach podkreślał on także, że Polacy to największa grupa imigracyjna, która ubiega się o zasiłki i to głównie na przykładzie polskich imigrantów przytaczał różne porównania i przykłady, które miałyby przekonać rząd do wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących benefitów.

Nowy rok będzie gorszy dla imigrantów w UK?

Od stycznia 2014 roku wprowadzona została zmiana, która przewiduje, że o zasiłki w Wielkiej Brytanii będzie można się ubiegać dopiero po trzech miesiącach od chwili przybycia do UK. Do tej pory o zasiłek można było się starać już po kilku tygodniach. Najbardziej w tym wypadku ucierpią pracownicy sezonowi, którzy przyjeżdżając raz w roku na dwa lub trzy miesiące nie nabędą prawa do jakiegokolwiek zasiłku w Wielkiej Brytanii.

Zmiana, która weszła w życie z początkiem roku miała obowiązywać dopiero w drugiej połowie 2014 roku, jednak za namową premiera Camerona została ona przegłosowana i obowiązuje od 1 stycznia. Czy to oby na pewno Polacy są powodem tych wszystkich zmian? Wszystko wskazuje na to, że przyspieszona zmiana w przepisach mogła być efektem otwarcia granic Wielkiej Brytanii dla pracowników z Bułgarii i Rumunii. Rząd UK bojąc się masowego napływu imigrantów z tych dwóch państw, postanowił wprowadzić ograniczenia socjalne.

Czy według Was rząd Wielkiej Brytanii słusznie zrobił wprowadzając zmiany w przyznawaniu i wypłacaniu świadczeń socjalnych imigrantom?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>